Yorkshire terrier FCI-standard

86. sz. FCI-standard

YORKSHIRE TERRIER

EREDETE: Nagy-Britannia

AZ ÉRVÉNYES NEMZETKÖZI STANDARD KÖZZÉTÉTELÉNEK IDEJE: 2011.11.10.

FELHASZNÁLÁSA: Társasági kutya

FCI BESOROLÁSA:

3. fajtacsoport Terrierek

4. szekció Toy terrierek

Munkavizsgára nem kötelezett

RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS: A yorkshire terrier ugyan arról a vidékről származik, mint az airedale terrier és először az 1850-es években látták. A régi fekete-cser terrier a yorkshire terrier és egyéb fajták őse, bele értve a máltai selyem kutyát és a skye terriert is. A jelenlegi nevét 1870-ben fogadták el. A terrieres tulajdonságai közé tartozik a vadász ösztön, legyen ennek „szenvedő alanya” a házban egy játék, vagy egy kerti rágcsáló.

ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS: Hosszú szőrű, a szőr mindkét oldalon simán és egyenletesen lóg le, a választék az orrtól a farok végéig ér. Nagyon tömör és kellemes benyomást keltő, egyenes tartású, „fontosságot” sugároz. A kontúroknak tömör és jó arányokkal rendelkező kutyát kell megjeleníteniük. Életerőt sugároz, teste arányos.

VISELKEDÉS/JELLEM (WESSEN): Élénk és intelligens toy terrier. Kiegyensúlyozott jellembeli adottságok mellett élénk, harmonikus.

FEJ

A FEJ FELSŐ RÉSZE

Koponya: Elég kicsi és lapos, a koponya nem túl kiemelkedő vagy túl ívelt.

ARCKOPONYA

Orrtükör: Fekete

Fang: Nem túl hosszú

Állkapocs/fogak: Tökéletes és szabályos és teljes ollós harapás, a felső metszőfog hézag nélkül zár az alsók fölé, és a fogak függőlegesen állnak az állkapocsban. A fogak egyenletesen helyezkednek el az állkapcson.

Szemek: Közepes nagyságúak, csillogóak, sötétek éber és intelligens arckifejezést sugároznak, és úgy helyezkednek el, hogy egyesen néznek. Nem dülledtek. A szemhéjak sötét színűek.

Fülek: Kicsik, V-alakúak, álló helyzetben hordja őket, nem túlságosan elállóak, tömött, tan színű rövid szőr fedi őket.

NYAK: Megfelelő hosszúságú

TEST: Tömör, kompakt

Hát: Egyenes

Ágyék: izmokkal jól megtámasztott

Bordák: Mérsékelten íveltek

FAROK: Korábban általában középhosszúra kurtították, sok szőr borítja, amely sötétebb kék színű, mint a testen, kissé a hátvonal fölött hordja.

A vágatlan: sűrű szőrzettel fedett, a szőrzet színe a test többi részéhez képest sötétebb különösen a farok végen. A hát vonalánál kicsit magasabban hordott. Lehetőleg minél egyenesebb, hosszúsága kiegyensúlyozott összképet ad.

VÉGTAGOK

ELÜLSŐ RÉSZ: Egyenes, tömött arany-tan színű szőrrel fedett lábak, a szőrvégek kissé világosabb árnyalatúak, mint a szőr tövénél. A tan szín legfeljebb a könyékig érthet.

VÁLLAK: Jó helyzetűek

HÁTULSÓ VÉGTAGOK: hátulról nézve teljesen egyenesen állnak, a térdek csak mérsékelten fordulnak el, sűrűn fedettek arany-tan színű szőrrel, a szőrzet a végén néhány árnyalattal világosabb, mint a tövénél. A tan színezet nem terjedhet a térdízület fölé

MANCSOK: Gömbölyűek, a karmok feketék.

JÁRÁS: Szabad, az elülső és hátsó részen egyenes irányú mozgás, a hátvonal is egyenes marad.

SZŐRZET

SZŐR: Középhosszú testszőr, teljesen egyenes (nem hullámos), fényes, finom, selymes szerkezetű, nem göndör, nem gyapjas, a mozgást sose korlátozza. A fejen és a fangon lévő lelógó szőr („fall”) hosszú, telt arany-tan színű, ugyanakkor oldalt a fejen, a fültövön és a fangon intenzívebb színű, és itt különösen hosszúnak kell lennie. A fejen lévő tan szín nem terjedhet ki a tarkóra, nem lehet kormos, és nem vegyülhet bele sötétebb szőr.

SZÍN: A sötét acélkék (nem ezüstös kék) a nyakszirtcsonttól a faroktőig terjed, semmiképpen nem vegyülhet bele szürkéssárga, bronzszínű vagy sötét szőr. A mellen lévő szőrzet telt, világos tan színű. Az összes tan szőr tövénél sötétebb, mint a közepe táján, a vége felé pedig még világosabb.

SÚLY: Legfeljebb 3, 2 kg.

HIBÁK: A fenti pontoktól való bármilyen eltérést hibának kell tekinteni, értékelését az eltérés és a hibának a kutya egészségére és jó közérzetére gyakorolt hatásának mértéke határozza meg.

KIZÁRÓ HIBÁK: agresszív, vagy túlzottan félős kutyák, bármilyen egyértelmű fizikai vagy viselkedésbeli eltérést mutató kutyát ki kell zárni.

UTÓLAGOS MEGJEGYZÉS: A kanoknál 2, szemmel láthatóan normálisan fejlett, teljes egészében a herezacskóban elhelyezkedő herével kell rendelkezniük.

Yorkshire terrier FCI-standard

A Yorkshire terrier

Ha egy mondattal kéne jellemeznem a fajtát, akkor csak ennyit írnék róla: Egy csöppnyi testbe bújtatott nagy adag bátorság, határtalan jókedv, és egy nagy szív.
Lássuk egy kicsit bővebben ezt az apró terriert.
Történetéről csak annyit, hogy az 1700-as évek végén és az 1800 évek elején már, mint létező fajtát említik a régi szakirodalmak. Az első angliai kiállításokon is már bemutatták a fajtát. Keletkezése, mint sok más angol terrier fajtának csak találgatott. A pontos „recept”, hogy milyen terrierek szerepeltek őseiként, csak sejteni lehet. Minden esetre az összetétel jól sikerült, és habár az akkori tenyésztők nem a népszerűségre, hanem inkább a használhatóságra törekedtek, ma már biztosan meglepődnének, hogy a világ egyik legnépszerűbb fajtájaként említjük a YORKIT. A fajta sokat változott ezalatt a röpke 200 év alatt, mint ahogy világunk is állandóan fejlődik, változik, ugyan ezt mondhatjuk el kutyáinkról is. Az akkori első yorkik nagyobbak 5-6 kg-osak, durvább szőrűek voltak, mint ahogyan említettem nem a szépség, hanem a jól használhatóság volt az elsődleges. Apró vadak elhozatalára, patkány és egyéb rágcsálók megfogására használták Őket. Mai yorkijaink, aligha lennének képesek ezen feladatok ellátására, de mégis nagyban megőrizték terrier vérmérsékletüket, ami sokban megkülönbözteti őket hasonló kinézetű és méretű társasági kutyák fajtáitól.

Egy igazi jó idegrendszerű yorki, mindig teli van életkedvvel, apró kis csintalanságokkal. Mindig minden helyen feltalálja magát, soha nem fél, mindig kapható egy kis játékra, sétára, bohóckodásra. Könnyen barátkozik, kedves az emberekkel, és más élőlényekkel. De nem csak más állatfajtával él harmóniában, hanem az embernek is remek hűséges társa tud lenni. Aki egyszer tartott yorkit, az soha nem tud többet meglenni a varázsa nélkül.

Ez a pici ebecske, remekül tud alkalmazkodni gazdája életéhez, legyen az rendezett, precíz, vagy akár rendszertelen bohém. Lehet az nagycsaládban gyerekek társaságában, vagy lehet egyedülálló magányos ember társasága. A yorki mindenhez hozzá szokik pillanatok alatt, és teljes oda adással él gazdája, családja mellett. Egy dolog nagyon fontos, bármilyen életstílusban éljenek a yorkival, a szeretet, amit mindig minden körülmények között meg kell kapnia. Ez az a fajta, akit csak lakásban lehet tartani, mert szőrzete csak egy egyszerű fedő szőr, ami nem véd az időjárás, de főként a hideg ellen, ami viszont a pozitívum, hogy nem hullajtja a szőrét, és nem vedlik soha. Viszont határtalan boldogsággal tölti őket el, ha kimehetnek a szabadba, sétálhatnak, szaladgálhatnak. Akik kertes házban élnek könnyű a dolguk a yorkijukkal, mert gyorsan rá tudják szoktatni a szobatisztaságra, de a csak lakásban élő kutyáknál is kellő következetességgel, és odafigyeléssel meg jön a siker.

A fajta neveléséről egy fogalmat lehet kiemelni: a KÖVETKEZETESSÉGET.
Bármilyen kedves, édes aranyos egy kölyök, ragaszkodni kell az elvekhez, és amit nem szabad, azt nem szabad! Persze a yorki hatalmas nagy színész és pillanatok alatt le tudja venni gazdáját a lábáról vagy bájjal, vagy könyörgéssel, de ha egy jól nevelt kutyát akarnak, akkor nem szabad engedni e mesterkedéseknek. A yorki jó alkalmazkodó képességét sok helyen lehet kamatoztatni, tulajdonképpen mindent szeret, amit a gazdival együtt lehet csinálni. Vannak olyanok, akik behordják munkahelyükre a kutyájukat (persze, ha olyan helyen dolgoznak, ahol ezt megtehetik) vagy rendszeresen utazgatnak, autóznak vele. Vannak, akik kutyaiskolába hordják és végzik velük a rájuk szabható feladatokat, vagy agilitiznek, és más kutyás sportokat végeznek a yorkijukkal, és természetesen vannak olyanok, akik kutyát kiállításokra nevezik be (ide csak azt az egyedet érdemes vinni, aki oda is való). 
A Yorkshire Terrier az egy „egyméretes” fajta. Mit is jelent ez: azt, hogy nincsenek különböző méretek, hanem a Standard 3,1 kg-ban határozza meg a méretének a felső határát. Alsó határt ugyan nem ír a fajtaleírás, viszont a 2 kg alatti példányokat nem szívesen engedjük tenyésztésbe, és igazán a kiállításokra sem jó már ez a méret. Az újságok, hirdetések viszont teli vannak „mini, extra mini…” (meddig lehet még fokozni?) méretet emlegető hirdetésekkel. Tehát tisztázzuk, nincs ilyen ebben a fajtában! Vannak jó méretű egyedek, és vannak méreten aluli, vagy felüli egyedek – mint minden más fajtában is! Arról nem is beszélve, hogy e hirdetésekben szereplő kiskutyák nagy része, teljesen normális 2-3 kg-os kutya lesz felnőtt korára! Könnyebb eladni az olyan kutyát, ami valami kirívó dolgot láttat. Ez ennél a fajtánál, a picinél is kisebb méret. Sok esetben viszont becsapás áldozatai lesznek a jóhiszemű, de mindenkinél extrábbat akaró vevők, és nagy pénzért kapnak egy átlagos vagy attól rosszabb kutyát.
A jó méret 2,5 és 3 kg között van. Nem dekára mérik sem a kiállításokon, sem pedig a tenyésszemlén a kutyákat, de egy szakavatott bíró vagy tenyésztő ránézésre is tudja, hogy az a kutya jó méretű, vagy nem jó méretű. Vannak magasabb, elegánsabb típusú kutyák és vannak kicsit alacsonyabb zömökebb kutyák, ez már ízlés dolga, hogy ki mit kedvel. A standard, quadratikus felépítést ír, ami azt jelenti, hogy a marmagasságnak meg kell egyeznie a tözshosszúsággal.
Egy igazi kiállítási kutyának több fontos kritériumnak kell megfelelnie: Először is kitűnő anatómiával kell rendelkeznie, ami azt jelenti, hogy a quadratikus felépítése mellett egyenes feszes rövid hátának, párhuzamos végtagjainak, jó szögeléseinek kell lennie. A fejének a testhez arányosnak kell lenni, nem lehet túlságosan lapos a fejtető, és nem lehet az orr se túl hosszú, se túl rövid, valamint a jól ívelt koponya és az orr találkozása derékszöget kell, hogy alkosson, ez az úgynevezett stop. A fogazatának ollósan kell záródnia. A szőrének sötét acélkék színe kell, hogy legyen a testen, a fejen és a lábakon pedig aranyszínű tan legyen, a szőr tapintása hasonlítson a hideg selyemhez. A jó karakter, a stabil idegrendszer, a yorkira jellemző magabiztosság és a kedvesség sem hiányozhat. És most jön az a bizonyos plusz, amitől igazán kiállítási kutya a kiállítási kutya: mindezt a sok csodálatos szépséget meg kell tudni mutatni a kiállításokon kellő magabiztossággal, és valljuk be őszintén egy kis önteltség sem jön rosszul mindehhez. Nos, csak ennyi és máris meg van a kiállítási kutya.

A yorkshire terrier szőre egyrétegű aljszőr nélküli, selymes egyenes szálú szőr. Leginkább az emberi haj szerkezetéhez lehet hasonlítani. Természetesen egyedenként eltérhet a szőrminőség, lehet kicsit kevesebb ritkább szőr, lehet dúsabb vastagabb szálú szőr. A standard szerint jó mennyiségű, fényes, egyenes szálú, selymes tapintású, a testen mély acélkék színű, a fejen és a végtagokon pedig az úgy nevezett tan arany színű kell hogy legyen. Nem kívánatos a túlságosan durva, töredező szőr, a vékony szálú hullámosodásra hajlamos szőr, és az aljszőrrel teli lévő túl puha, fény nélküli szőr. Továbbá nem kívánatos a túlságosan világos ezüst szín, vagy a fekete szín, nem jó, ha a tan sötét barna, vagy szalmasárga. 
A kölykök, amikor megszületnek, teljesen rövid testhez simuló szőrűek. Aztán ahogy nőnek korban úgy nő velük a bundácskájuk is. 8-9 hetes korukra csodálatos szőrös plus macik lesznek, aztán növendék korukra olyan kicsit rendetlennek látszanak az éppen félhosszú, színesedő szőrükkel, majd felnőtt korukra a szőr köntös szépen eléri a földet és csodálatos lesz újra a yorki.
A szőr növekedésével együtt alakul az először feketének induló szín is. Nem szabad, hogy túl gyorsan világosodjon, mert akkor abból világos kutya lesz, de valamelyest látni kell a színesedés jeleit, mert a fekete szín sem jó.

Tanácsok kiskutyád ápolásához és fürdetéséhez

 

A yorkshire terrier törékeny testében kemény kis harcos szíve dobog. Ami bátorságát, kitartását, hűségét és odaadását illeti, ez a kicsi kutya óriásinak számít. Ellentétben a többi kis testű fajta történetével, a yorkshire terrierek őseit nem a legelegánsabb hölgyek és urak kastélyaiban, a felső tízezer tagjai közt találjuk, hanem Észak-Angliában, a XVIII. század végén virágzásnak induló iparosodásban, a legszegényebbek között.
Intelligens, aktív, teli élénkséggel, bolondozással. Szép szőrzetét mindig megcsodálják. Szőrzete nagyon hosszú és selymes, a földig leér. Ez adja érdekes báját és szépségét. Szőre mindennapos kezelést igényel. Feje kicsi, szögletes. Szeme sötétbarna, füle hegyes, felálló. Törzse feszes, háta egyenes, ágyéka izmos, fara vízszintes. Végtagjai egyenesek. Farkát többnyire felére csonkolják. Bár hosszú, selymes a szőre, a yorkshire terrier nem vedlik. Színe a tarkójától a farka tövéig sötét acélkék, mellkasa két oldalán, az arcorri részén és a fülén sötét cserbarna. A kis terrier ideális partnere a városi embereknek, szinte mindenüvé magunkkal vihetjük.
Marmagassága: 20-25 cm, testtömege mindössze 2,5-3,5 kg. Kitűnően jelző, kellemes luxuskutya.
Kozmetikai műveletek:

Már kölyök kortól kezdve foglalkozni kell a szőrrel, hogy a kutya megszokja e műveleteket. 2-3 naponta meg kell fésülni a kicsi kölyköt is, így felnőtt korára már teljesen természetes lesz ez a művelet, és szeretni fogja. Amikor a kiskutya kijátszotta magát és fáradtan fekszik le, akkor kell a fésülést megcsinálni, így nyugodtan tűrni fogja, és se a gazdinak se a kutyusnak nem egy megterhelő kényelmetlen feladat lesz. Jutalom falatkával is díjazható a kiskutya, ha szépen hagyta magát rendbe rakni. Fürdetni a kölyköt, és általánosságban a felnőtt kutyákat is akkor kell, amikor piszkosak lesznek. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden este a kádba kell pancsolnia a kutyának, de tegyük fel, ha a fürdetés után 1 héttel már újra piszkos, akkor nyugodtan meg lehet fürdetni ismét. A fürdetéshez mindig megfelelő sampont és balzsamot kell választani, amit jól ki kell mosni mindig a szőrből. Aztán alapos törölközés után hajszárítóval kell teljesen szárazra szárítani a szőrzetet. Feltétlenül fontos kb. 2 hetenként megnyírni a fülük 1/3-áról, a végbélnyílás körül, a talp párnák közül, és a mancsok körül a szőrt. Ha valaki ügyes, ezt otthon saját maga is meg tudja csinálni a kutyáján, aki pedig szereti a szakszerű munkát, az kozmetikusra bízza e feladatokat.
Fontos még a fül belsejéből kiszedni a szőrt, hogy a kórokozók ne tudjanak megtelepedni rajta, és fontos a fület minden fürdetéskor kipucolni, és meggyőződni róla, hogy nincs-e begyulladva. Ezen feladatokat akár hosszú szőrű, akár megnyírt yorkiknál meg kell csinálni.

A yorkie szőrének ápolása külön időt igényel. Naponta fésüljük és keféljük a szőrét, mert hamar elfilcesedhet. Külön figyeljünk a fülek mögötti területekre, a könyökre és a hasi tájékra, ahol a szőr nagyon finom. A standard acélkék alapszínű szőrt ír elő, az ilyen színű kutyák szőrének szövete is előírtan selymes, ennek ápolása viszonylag könnyebb. Ezen kívül vannak túl világos (fehéres-ezüstszürke) vagy fekete színű yorkie-k. A világos szőrűeket fokozottabban kell ápolni, a feketék szőrének gyapjas szövete és dússága az ápolást nehézzé teszi. A szőrt tincsenként bontsuk ki úgy, hogy először a szőrvégek felé eső egyharmadát, majd a közepét és végül a tövét. Mikor a szőrzet csomómentes, akkor sörtekefével a szőr tövétől kifelé keféljük át úgy, hogy bőrt is alaposan átmasszírozzuk.
Két-háromhetenkénti fürdetést igényel, de csak speciális yorkie samponnal. A kibontott, benedvesített szőrzetet samponnal jól átdolgozzuk a bőrig, majd alaposan öblítsük le. Tápláló balzsamot masszírozzunk a szőrre, néhány percig hagyjuk rajta. Alapos öblítés után, törülközővel áttöröljük és közepes hőre állított hajszárítóval folyamatos fésülés közben megszárítjuk. A füljáratokból a szőrt kézzel tépjük ki. A fülkagyló külső oldaláról a teljes szőrzetet 10-es nyírófejjel nyírjuk le, az apró szőrszálakat ollóval vágjuk le. A yorkie fülének teljesen felállónak kell lennie, ezért a fül szőrtelenítését már hathetes korban kezdjük el. Szintén kölyökkortól úgy kell szoktatni, hogy a gerinc vonalán végig választékot fésülünk a martól a farok tövéig. A szőr két oldalt kabátszerűen lóg le a földig. A fejtetőn a szőrt masnival összekötjük, ez hozzátartozik mai megjelenéséhez. A tökéletes „Top-knot” (konty) úgy készül az arc szőrzetből, hogy a szemek sarkától a fülig választékot húzunk, a hosszú szőrt felfelé húzzuk és összekötjük. A csatokat vagy szalagokat állatkereskedésekben vegyük, ne használjunk befőttes gumit, amely a yorkie „haját” tönkreteszi. Végül a talppárnák között növő szőrt mindig gondosan vágjuk ki.
A hibátlan, földig érő vagy hosszabb szőrzet, melyeket a verseny győztesek fényképén láthatunk, a családban tartott yorkie-knál megvalósíthatatlan. Túl hosszú szőrzetet csak akkor viselhet a yorkie, ha életét a szépségnek szenteljük. Egészen speciális szőrápolással lehet ezt a szőr hosszúságot elérni. Ilyenkor a szőrt olajba áztatjuk, majd 19-25 cm-es selyempapírcsíkokra a tincseket feltekerjük. Ezt a procedúrát másnaponként megismételjük, de mindig más tincseket fogjunk össze. Ezek a kiállítási kutyák rendszerint vászon zoknit és kabátkát viselnek, hogy a mechanikai sérüléseket vagy szennyeződéseket elkerüljék. A kiállítás előtti napon a kutyát megfürdetjük, bebalzsamozzuk és szárítjuk. Mielőtt a körbe bevisszük lelakozzuk, hogy a szőr ne szálljon. A kutyát pódiumon kell bemutatni.
Persze vannak olyan yorkie tulajdonosok, akik beérik azzal, hogy a yorkie-ban kedves családtagot látnak, nem kiállítási ebet.
Rövidre nyírt stílus, ez a forma praktikus sokkal könnyebben kezelhető. Mindemellett megnyerő és csinos is. A testen a szőrt 7f-es nyírófejjel nyírjuk meg, míg a lábakon és a fejen beleértve a szemöldököt is, ollóval vágjuk, majd a szőr hosszát ritkítóollóval igazítsuk a géppel nyírt területekhez. Ilyenkor a legvadabb kertfelásó is néhány percen belül, pár kefehúzással ápoltan nézhet ki. Ez kellemes a kutyának és a gazdának is.
Eszközök: bontókefe, fésű, sampon, balzsam, olaj.
A nyírt formához szükséges eszközök: nyírógép, 7f-es nyírófej, olló, ritkítóolló, fésű.


Ennek a fajtának a szőre lehetővé teszi, hogy különböző fazonokba nyírják, mivel a szőr folyamatosan nő, mint egy haj. Szóval lehet minden féle jó pofa fazonokat választani a hobby kutyusnak, aztán, ha még se tetszik, akkor megnövesztve jöhet egy újabb variáció. Hangsúlyozom csak azon kutyák számára ajánlatos ez, akik nem kiállításra járnak. A kiállításon kötelező a hosszú szőr, és a piros masni.
A kiállításra készülő kutyák szőrét egész máshogy kell ápolni, kezelni, már kicsi kortól kezdve.
Naponta meg kell fésülni a kicsi bundácskáját, amit a már említett módon jutalmazni kell. 4 hónapos kortól el lehet kezdeni gumizni, a fején a copfot, a testén pedig az arra megfelelő olajjal bekenni, de csak a szőr végét. Szőrhosszúságtól függően kb. 7-8 hónapos korban kell először feltekerni a yorki szőrét. Ez egy elég bonyolult feladat, főleg ha a tulajdonos is kezdő. Érdemes ezt először többször megnézni, tapasztalt tenyésztőnél, majd az első tekerést a saját kutyán is rábízni. Ez egy türelemjáték, de ha a kiskutya hozzászokott a rendszeres fésüléshez, és hogy álljon az asztalon, akkor a gazdinak egy kicsivel könnyebb dolga lesz. Minden esetre jó, ha van az első alkalmakkor valaki segítségnek, és megfogja, tartja a kutyát. Nagy türelem és kitartás kell a gazdinak is, mert van olyan kutya, aki rögtön tűri a tekerést, és van olyan, akire naponta újra és újra vissza kell tenni a papírokat. Aztán idővel megszokja, csak legyen a gazdinak ideje ezt kivárni. Nagyon lényeges, hogy jól legyen feltekerve a yorki, mert a rosszul tekert szőr kiszakadhat, és kényelmetlen a kutyának is. Aztán el kezd vakarózni, hogy szabaduljon a kényelmetlen tekerésitől, és tulajdonképpen többet ártott a szőrének az egész, mintha fel sem lett volna tekerve.
A tekeréshez szükség van tekerő papírra, ez egy különleges selyempapír, ami a szőrön tartja az olajat, és lehetőség szerint nem szakad el, nem túl durva és vastag, mert akkor eltöredezik alatta a szőr, viszont tartásának is kell lennie, hogy megmaradjon a szőrön. Ilyen papírt már több helyen is árulnak. Szükségeltetik nerc, vagy mandula olaj, illetve már több kozmetikai terméknek van speciálisan előállított olaj keveréke. Érdemes először mindig csak egy kis adagot venni ezekből az olajak valamelyikéből kipróbálásra, mert nem biztos, hogy jó a kutya szőrére, de az is lehet, hogy allergiás lesz rá az egyed (ez azért nagyon ritkán fordul elő). Kell még egy nagy adag tekerőgumi, ezt szintén lehet vásárolni a speciális üzletekben. 
Jöhet a tekerés, ahol a kutya fején először a száj melletti szőrt kell feltekerni, úgy, hogy kényelmesen ki tudja nyitni a száját, se evésben, se ivásban ne zavarják a papírtekercsek. Aztán jön a fejtető, itt is két tekerést készítünk, úgy kényelmesebben el lehet osztani a szőrt, és végül a száj és a fül közötti rész szőrére rakunk tekerést. Ezzel kész a fej felcsavarása. Jöhet a test. Talán ott egy kicsit könnyebb, de ott is négy tincsre kell választani az egyik és négy tincsre a mási oldalt. Ezeket mind fel kell tekerni, a farok első egyharmadára (ha hosszú a farok) kerül még egy újabb csomagocska, és tulajdon képen kész is a kutya feltekerése. Természetesen ez tényleg egy nagyon gyakorlott kéz gyors munkája, de bele lehet jönni kellő gyakorlás után.
Ha már a kutyus megszokta a csavaróit és szépen tűri magán, legalább 3-4 naponta újra át kell tekergetni. Ahogy nő a szőr és egyre tartósabbak lesznek a kis csomagocskák, lehet húzni az időt és csak hetente egyszer áttekerni. Az ilyen olajozott kutyákat illik 3 hetente kifürdetni, hogy az olaj ne dugítsa el szőr pórusait.

 

A yorkshire terrier szőrzete teljesen egyenes, fényes, selymes és hosszú, mely napi fésülést igényel (főleg kiállítási kutyáknál). Már kölyökkorban el kell kezdeni a szőrápolást, melyhez néhány alapvető felszerelésre szükség van: kisméretű kefe, fém fésű (nem túl sűrű, de nem is túl ritka fogazatú), szemtisztító folyadék és vattapamacs, olló, karomvágó (a legjobb ami a macskákhoz való, mivel a yorkik lába is elég kicsi és ezzel könnyebb hozzáférni a karmokhoz), műanyag permetező flakon vízzel feltöltve ( a  kicsit nyirkos szőrt könnyebb kifésülni), szilikon hajgumi (nem befőttesgumi) vagy hajcsat, nercolajos sampon, balzsam. Ha ezek megvannak, már kezdődhet is a kozmetikázás. Először is helyezzük a kutyát egy csúszásmentes bevonattal ellátott asztalra, a kutyaápoláshoz szükséges eszközök pedig a kezünk ügyében legyenek (sohasem szabad kiskutyát, de még a szófogadó felnőttet sem felügyelet nélkül az asztalon hagyni). Első lépés a szemek tisztítása (kis vattapamacsra öntsünk egy kis szemtisztító folyadékot és töröljük át óvatosan a szemet kívülről befelé haladva. mindegyik szemhez másik vattapamacsot használjunk!), majd jöhet a szörzet kifésülése. Mielőtt elkezdenénk a fésülést, vízzel töltött permetezővel nedvesítsük át (csak egy kicsit!) a kutyus szőrét. Először kefével keféljük át a kutya szőrzetét a következő sorrendben: kezdjük a pofánál,majd a szemektől a fül felé haladva, a fülek mögött és a nyakon, ezután következik a hát, a lábak, a mellkas, a has és a hajlatok. Időnként meg kell emelni a szőrt, hogy alul is kilehessen bontani a csomókat. Ha a kutya mindeneggyes porcikája át lett kefélve, ismételjük meg ugyanígy a fésüvel, így a makacsabb csomókat is kilehet bontani. Az első időkben ez a procedúra nem fog tetszeni a kutyusnak, de muszáj végigcsinálni, mert különben a szőr nagyon összecsomósodik, a puli szőréhez kezd hasonlítani és akkor már csak nagy fájdalmak árán lehet kibontani. Miután végeztünk a fésüléssel, akkor jöhet a fürdetés (a yorkikat kéthetente kell fürdetni, mivel nem vedlenek, így nincs más mód a bőr tisztán tartására és a szőr védelmére.a fürdetésnél a sampont csak finoman nyomkodjuk bele a kutya szőrébe, ne dörzsöljük, mert akkor összecsomósodik, ezután öblítés, balzsamozás, majd ha végeztünk a fürdetéssel a szőrt folyamatosan fésülgetve  egyenesre szárítsuk ki). Ha most nem kell fürdetni a kutyát, akkor jöhet a copf elkészítése, fontos, hogy ne legyen a copf túl szorosra fogva. Időnként ki kell tisztítani a füleket is, erre a célra van fültisztítófolyadék, melyből egy kicsit kell önteni a vattapamacsra és ezzel kell kitörölgetni a kutya fülét.A fül felső egyharmadáról rendszeresen le kell nyírni a szőrt (ha nincs lenyírva, a túl sok szőrtöl lekonyulhat a kutya füle), majd ollóval körbe kell vágnia fület, ez adja meg a rendezett összhatást. Néha szükséges a mancsok nyírása is, ilyenkor ollóval ki kell nyírni a talppárnák közötti szőrt, majd a mancsot kell fazonra (kerekre) nyírni. Vannak olyan gazdik, akiknek nincs idejük vagy kedvük a napi fésülgetéshez, ezért rövidre nyiratják kutyájuk szőrét, így alakultak ki a "sportos fazonú" yorkik (a legkedveltebb a westie-s fazon).

A hosszú kiállítási szőrzet növesztése nem egyszerű feladat. Kb. 7-9 hónapos kor körül (ha a szőr már elért egy bizonyos hosszúságot) speciális papírba tincsenként fel kell tekerni az egész testen lévő enyhén benercolajozott szőrt. Ilyenkor a hátsó lábakra gézből, anyagdarabból vagy puha bőrből kis papucsokat készíthetünk, hogy a kutya ne szedje szét a tekercseket, amikor vakaródzik. A tekeréseket (és a papucsokat) mindennap ellenőrizni kell, az elszakadtakat, esetleg bepiszkolódottakat ki kell cserélni. 2-3 naponta ki kell bontani a tekercseket és jól ki kell fésülni a szőrt, majd újra fel kell tekerni papírba. 

yorkshire-terrier-kutya.jpgFürdetés

1. lépés

A yorkshire terriert általában hetente-kéthetente kell fürdetni. Fürdetés előtt készítsünk ki minden kelléket, hogy ne kelljen kapkodni! Nagyon fontos, hogy kutyák számára kifejlesztett, bőrspecifikus sampont válasszunk. Mindenképp tartsuk szem előtt, hogy a sampon nem tartalmazhat mesterséges illatanyagokat és színezéket, ugyanis ezek irritálják a kutyus bőrét és elnehezíthetik vagy bolyhossá tehetik a bundáját. Ügyeljünk a higítási arány betartására! A biztonságérzetet növeli a kádba helyezett csúszásgátló gumiszőnyeg. Sose hagyjuk magára a kádban!

2. lépés

Ha hosszúszőrű kutyánk van, fürdetés előtt bontsuk ki ún. bontókefével az összes szőrcsomóját, majd fésüljük át először ritkább, majd sűrűbb fogú fésűvel a problémásabb területeket is, hogy elkerüljük az összegubancolódást.
A sampont alaposan dörgöljük be a bundájába. Ezt a szőr növekedésével megegyező irányban végezzük. Így megakadályozhatjuk, hogy gubancok alakuljanak ki. Ne körkörös mozdulatokkal dolgozzunk, mert különben a kutyus bundája összecsomósodhat.

3. lépés

Jó alaposan öblítsük ki a sampont. Ha ezt nem tesszük meg, a samponmaradék kiszárítja a kutya bőrét, bundája pedig fakóvá, bolyhossá válhat. Egy műanyag pohárból öntsünk vizet a bundájára, és győződjünk meg róla, hogy nem maradt sampon az olyan nehezen öblíthető területeken sem, mint a has és a nyak.

4. lépés

A bundát finoman fújjuk be kondicionálóval. Mivel a yorkie bundájának simának és fényesnek kell lennie,szükség van kondícionálóra, de a „nehéz” kondícionálók lehúzhatják a bundáját. Az is megoldás lehet, ha egy fele kondícionáló-fele víz keveréket használunk. Ennek használatával könnyebb lesz a fésülés is.

5. lépés

Tekerjünk a kutyus köré egy törölközőt. Így a bundája beszívja a felesleges nedvességet, és nem fog mindent összefröcskölni, amikor megrázza magát. Ráadásul így a szárítási időt is a felére csökkenthetjük. Használjunk vastag, bolyhos törölközőt, mert az sok vizet szív be, és melegen tartja a vizes kutyust.

6. lépés

Finoman dörgöljük meg a törölközővel. Ne dörzsöljük erősen, különben összegubancolódik a bundája. Ehelyett finoman és szaporán dörgöljük. Így nem csomósodik össze a szőr, és szárítás is könnyebb lesz.

7. lépés

Mindaddig szárítsuk a kutyust, amíg teljesen meg nem szárad. A hajszárítóhoz már kölyökkorától szoktassuk hozzá, ne használjunk túl forró fokozatban, és ne tartsuk túl közel a kutyához. A szárítást a nyakon és a mellkasnál kezdjük, ugyanis ezek különösen érzékeny területek, és nem szabad sokáig nedvesen maradniuk. A test többi részének szárításakor a műveletet hátulról kell kezdenünk, szakaszonként haladva.

Fésülés

Mivel a yorkie-t nem szabad szárazon fésülni, a műveletet vagy fürdetés után kell végezni, vagy pedig egy permetezőflakonba kell vizet tölteni, és azzal befújni a bundáját.
Kisméretű kefével és fémfogú fésűvel dolgozzunk, ennek fogazata ne legyen sem túl sűrű, sem túl ritka. A pofiját és a füleit azonban nem szavad hagyományos kefével fésülni, mert ezek érzékeny területek. Lassú, óvatos mozdulatokkal haladjunk, hátulról előrefelé, és mindig a szőr növekedési irányával megegyezően fésüljük a bundáját. Utolsó lépésként egy lekerekített fogú fésűvel (ez azért fontos, hogy ne sértsük meg a bõrét) szintén a szõr növekedési irányával megegyezően fésüljük végig a bundát, hogy ellenõrizzük, megfelelõen fellazult-e, illetve hogy nincsenek-e benne csomók. A gubancok kialakulását egyébként úgy előzhetjük meg legjobban, ha naponta megfésüljük.
Ha nincs türelmünk a rendszeres napi fésüléshez, a rövidre nyírt, westie-szerű fazon is jól áll a yorkie-nak.

Szemtisztítás

Mindig tisztítsuk ki a fegyülemlett váladékot a kutyus szemének sarkából. Ha kell, ezt akár naponta tegyük meg. Ehhez használjunk meleg vízzel átitatott tiszta, puha kendőt vagy vattacsomót, és finoman töröljük ki a váladékot. Ezután óvatosan töröljük szárazra a területet.

Fültisztítás

A kutyus fülét is rendszeresen ellenőrizni kell, hogy nem gyűlt-e össze benne túl sok fülzsír, illetve nincsenek-e benne atkák. A hallójáratnak és környékének mindig tisztának és szagtalannak kell lennie! Néha megkérhetjük az állatorvost, hogy szabadítsa meg a kutyust a fülében lévő szőrtől. A fül felső egyharmadáról rendszeresen le kell nyírni a szőrt, mert a túl sok szőr súlyától lekonyulhat a kutya füle.

A mancsok ápolása

A hosszú- és szálkásszõrű fajták esetében a mancsok között is érdemes rendszeresen kivágni a szőrt, így megakadályozhatjuk, hogy sár vagy kosz ragadjon bele. Ha a kutyus karmai nem kopnak megfelelõen, 2-3 havonta vigyük el kutyakozmetikába, ahol szakszerűen levágják. Ha ezt elmulasztjuk, nehézkessé válik számára a járás, sõt az is előfordulhat, hogy deformálódnak az ujjai.

Fogmosás

A yorkie-nak is szüksége van rendszeres fogtisztításra. A fogorvostól kérhetünk tanácsot, hogy milyen speciális terméket, illetve fogápolási módszert javasol.

 

Eredetileg
A gazda két szóban foglalta össze ebe kinézetét: olyan, mint egy felborzolt vécékefe.

Fül nyírása
A fül felső harmadáról kívül és belül is lenyírjuk a szőrt, először géppel, majd utána ollóval igazítjuk szép, hegyes V-alakúra.

Fésülés
Ha le is nyírjuk a szőrt, bontókefével mindenképp át kell kefélni a kutyát, hogy fellazítsuk a szőr tövénél esetlegesen megbújó csomókat, és így szépen kibonthatjuk azokat a részeket is, ahol a szőr hosszabb marad.

Popsi nyírása
A végbél tájékáról lenyírjuk a hosszú szőrzetet, hogy az ürülék ne ragadhasson bele.

Mancs nyírása
A talppárnák közül kinyírjuk a hosszú szőrzetet, és rövidre vágjuk a karmokat.

Nyírás

Nyírás1
A nyírógép fejét a gazda igényei szerinti szőrhosszúságra állítva, a testen rövidre nyírjuk a szőrzetet.

Fürdés
Cindy megkönnyebbülten ment a fürdőbe a kimerült eb még kortyolt is egyet a zuhanyból

Szárítás
de a szárításnak már nem örült annyira.

kiállítási szőrben

és íme a végeredmény.